| Brand | |
|---|---|
| Brand | EPOS |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Technology | Electret Condenser , Noise Cancelling , Uni-directional |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 96 dB |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 60 dB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EPOS |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
EPOS IMPACT 460 Headset - Designed to work with leading UC platforms - Stereo - USB Type C - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - On-ear - Binaural - 5.91 ft Cable - Noise Cancelling, Electret Condenser, Uni-directional Microphone - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









