The EnGenius FREESTYL 2 is a scalable 900 MHz Cordless Phone System with extreme wireless signal range that's ideal for businesses with employees who roam beyond the confines of their offices or cubicles; or for expansive properties (farms, ranches, resorts, luxury estates) so owners or staff can stay connected over extended distances.
Going Where DECT and Wi-Fi Phones Cannot Go
The FreeStyl in many cases is a complimentary addition to an existing digital desk phone systems, DECT phone systems and Wi-Fi phone systems. It can connect to both digital and analog PBX systems and provides companies or homeowners a solution that provides connectivity far beyond DECT or Wi-Fi phones particular on properties where outdoor Wi-Fi is unavailable or not an option.
- Now you can walk and talk while doing other tasks simultaneously
- Offers approx. 5.50 Hour of constant talk time.
- Add 9 cordless handsets to bring additional communication channels on board
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EnGenius Technologies |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Talk Time | 5.50 Hour |
| Battery Standby Time | 60 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Frequency Band | 900 MHz |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headset Port | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakerphone | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Buttons & Keys Type | Menu |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | EnGenius Technologies, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 902 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 928 MHz |
| Telephony | |
|---|---|
| Maximum Cordless Handset Supp | 9 |
| Number of Digital Phone Lines | 1 |
| Phone Line (RJ-11) | Yes |
| Total Number of Phone Lines | 1 |
| Maximum Cordless Handset Supported | 9 |
| Phone Book/Directory Memory | 50 |

