The Black Box KVM-over-IP Switchable Extender can be used in industrial control, factory floor, classroom, or meeting room applications. The extender supplies up to 600 mA to the downstream USB device and offers reliable operation with USB 1.1 and USB 2.0 devices. For better customer experience we also have Transmitter & Receiver sold separately.
- Switch between high-speed USB 2.0 devices over an IP network
- Supports full-speed USB 2.0 up to 480 Mbps.
- Supports simultaneous USB sharing that improves collaboration
- Extend a USB 2.0 connection up to 328 feet (100 meters) over CATx or an Ethernet LAN
- Connect to an Emerald KVM system to automatically switch when the target changes
- Four USB ports at receiver that supports USB devices, including USB hubs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Black Box Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 2.55 lb |
| Transmitter Depth | 1" |
| Transmitter Height | 3.90" |
| Transmitter Width | 3" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Device Type | KVM Extender |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



