EMEET C60E 4K uses new sensor solution upgraded in 2024, offering rapid autofocus and greater image quality.
- 4K @30FPS
- Super-fast Phase Detection Auto Focus
- Two Noise-Reducing Microphones
- 73° FOV, Focusing On You
- Plug-and-Play
- Privacy cover included
- Capture high-quality videos and images with CMOS imaging sensor
- Fast auto-focus of the camera makes quick adjustments as per the scene/motion changes
- Enjoy intricate details with 3840 x 2160 high video resolution. Furthermore, 30 fps size transfers wide angles into the camera frame with sharp results.
- Video conferencing couldn't get any better than it does with this built-in microphone webcam
- Enjoy the excellent camera in your lounge on the big smart TV screen. Attach it via the USB 2.0 Type A port and savor the superlative results.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EMEET INNOVATIONS (US) INC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | No |
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Current | 500 mA |
| Power Source Type | DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Focus Modes | Auto-focus |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Minimum Focus Distance | 118.11" |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 73° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Noise Canceling | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Google Meet |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Tripod Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Video Formats | YUY2 |
| Manufacturer | EMEET INNOVATIONS (US) INC |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























