Elo ECMG4 | Computer Modules
The Elo ECMG4 Computer Modules feature Intel® Core® 7th Generation CPUs with enhanced graphics performance. Available with Intel i5 processors for Microsoft Windows® 10 or no operating system, the commercial grade computer modules transform Elo's Large Format Interactive Displays into powerful all-in-one platforms. By adding touch to digital signage installations, you can create immersive brand experiences and self-service solutions to help increase customer engagement and satisfaction.
Smaller Form Factor
With dimensions of 11.07x8.2x1.7 the new ECMG4 form factor is 47% smaller than the previous model, delivering a lower cost, lower energy consumption mini pc that's easier to install and maintain.
- No external cables required - AC power, video and USB signals pass between the computer module and the Elo IDS display via an internal docking connector
- Collaboration Ready - Pair with the flexibility of Elo's 53-Series Interactive Boards for an open and configurable platform to run your favorite apps
- ECMG4 available with Intel® Core™ 7th Generation CPUs and enhanced graphics engine - ideal for engagement and interactive experiences
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-7500T |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD Graphics 630 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | H110 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |









