Designed intentionally for demanding environments.
Elo has designed and engineered the I-Series Steel to help ensure optimal versatility for seamless integration into almost any environment.
Brilliant and responsive 15-inch touch display.
Elo's 15-inch interactive display supports up to 10 simultaneous touches with rapid responsiveness.
Fully integrated power-over-ethernet (POE).
With POE, you can say goodbye to your power adapter and the expense of power drops. All you need is a POE-capable network and an ethernet cable and you are ready to power on.
Integrated VESA for ease of mounting.
The industrial-grade I-Series Steel can be mounted in landscape and portrait, providing optimal flexibility for mounting to a wall, pole, arm or any third party compatible VESA mount.
Get enterprise support with Elo Essential Edge.™
With easy-to-use development kits, robust management tools, world class life cycle management and security, Elo can help you deliver the convenience and familiarity of Android interfaces in a secure, business- friendly way.
OS 360- Take advantage of monthly security updates to keep your devices secure.
Seamless Provisioning- Leverage EloView or Google Zero Touch to easily set up your device.
Elo OEMConfig- Get Elo's proprietary APIs on your preferred Android MDM platform, saving months of effort as new releases become available.
Manage your devices easily with Elo View.®
EloView allows you to deploy and securely manage your entire network of Android-powered Elo devices from anywhere in the world.
- Remotely deploy content and manage your devices securely.
- Provision your devices in seconds with a seamless out-of-the-box experience.
- Leverage Elo Home to create a customized interface on your Elo device.
Google Mobile Services Ready.
With Google Mobile Services and EloView, managing Android devices and your apps is simplified. You can remotely deploy and manage your device, adjust detailed settings, and take advantage of the latest Google powered features. Not only does this make management easier, but it also ensures your Elo devices meet the high standards required for Google CTS verification, giving you peace of mind.
- The Full HD lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 215 Nit brightness for effortless touch navigation
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Brightness (Peak) | 250 Nit |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 215 Nit |
| Response Time | 25 ms |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Contrast Ratio | 700:1 |
| Active Display Area (H x V) | 13.50" x 7.60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Installed | Android 14 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 113°F (45°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |













