3204L 32" | Interactive Display
Elevate your applications with Elo's 3204L 32-inch touch screen monitor that brings interactivity to any setting. With support for up to 40 simultaneous touches, lightning-fast responsiveness, and anti-friction glass, Elo's 3204L prioritizes the user experience. And by combining the touch display with the Elo Backpack or a Brightsign player, you can effortlessly convert this display into a versatile, life-sized 32-inch tablet.
The back of your display never looked so clean. | Remote device management enabled with EloView.
With the addition of the integrated IoT control, you can easily manage your device settings with EloView, Crestron or your preferred MDM solution via provided APIs.
Find the perfect digital signage display for your applications, with sizes ranging from 32 inches to 55 inches. | Connect your accessories to the edge. With up to 1.2 Amps, you can easily run four Elo Edge Connect peripherals at one time.
Whether you're enhancing your retail environment with endless aisle, engaging customers with easy to use self-service kiosks, guiding visitors with interactive wayfinding or helping doctors and patients interact in the hospital, the 3204L digital signage display offers a sleek, minimalistic design engineered to withstand the demands of continuous commercial use.
Touch Thru Glass Enabled with PCAP
With touch thru capability, Elo's TouchPro® PCAP interactive displays can be mounted behind a mirror, in a counter or in a fully encased kiosk for added durability or aesthetics.
Versatile mounting options for commercial interactive displays.
Our commercial-grade interactive displays can be mounted in landscape, portrait and tabletop orientations, providing optimal flexibility for mounting to a wall, in a kiosk or tabletop.
Designed for the demands of commercial environments.
Built for 24/7 use in high-traffic environments with UL-60950 and IK-07 compliance, Elo's 3204L delivers the reliability and durability businesses need even in the most demanding conditions. With the addition of extended product life cycles and global certifications, you can trust in the long-term performance and suitability of the 3204L for diverse international markets.
Get peace of mind with EloCare.?
EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best. And as part of the three-year standard warranty for large format digital signage displays, Elo offers complimentary advance unit replacement to cover you in the unfortunate event your device requires service.
Quality that is built to last.
We engineer each product with a goal that goes beyond meeting expectations; we aim to exceed them. By integrating our technology into your operations, you are partnering with us - and as your partner, we are committed to delivering reliable products so you can focus on growth and innovation, confident in the knowledge that we stand behind our products, ready to support you every step of the way.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Viewable Screen Size | 31.50" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Color Depth | 8-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 40 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Energy Star | Yes |



























