2702L Touchscreen Monitor
The Elo 02-Series of Touchscreen Monitors designed with seamless style across all sizes includes four options - a 19-inch square aspect ratio display and 22, 24 and 27-inch wide aspect ratio displays. With a compact form factor and clean design for easy integration, the 02-Series monitors are well-suited for point-of-sale, point of information, signage and hospitality applications. And with a variety of peripherals, the monitors can be transformed to meet the demands of your blueprint.
Brilliant Displays from 19 to 27-inches
The clear glass touchscreens with Elo's industry-leading TouchPro® PCAP technology offer wide viewing angles with impeccable image clarity, resolution, and light transmission for accurate touch response and vivid images. With up to 10 touches enabled, the 02-Series Monitors, provide a tablet-like experience.
Well-Suited for...
Not all businesses have the same needs. Whether you need a touchscreen at the point of sale to process a transaction or in a restaurant to enable self-service for guests to view your menu and submit their order, the line of 02-Series monitors can support the installation needs with ease while maintaining a modern, sleek aesthetic.
Connect your Accessories
From a barcode scanner to an EMV, Elo's 02-Series Monitors are compatible with a large set of peripherals purpose-built for commercial applications.
Fingerprint Reader
The Biometric Fingerprint Reader can be attached to provide secure and quick login.
MSR
Elo offers the flexibility of integrating payment devices, including a Magtek 3-track encryptable MSR payment terminal.
Barcode Scanner
Enhance self-service checkout and price-checker applications by coupling a high-performance barcode scanner onto the Elo touchscreen.
NFC
The Near Field Communication (NFC) adapter can be integrated for easy mobile payments with just a touch of the phone.
Privacy Matters
Optional privacy screens can help provide a physical safeguard for private information or sensitive data from the view of others. Whether you are the employee or the customer, privacy matters.
One for You. One for Your Customers.
Offer your customers a point of interaction by adding a touchscreen for them to review their transactions, participate in loyalty programs or see the latest promotion.
Mount with Flexibility
Customers demand a seamless shopping experience from first step into the store through check-out. From the stands that come with the monitors to pole mounts, shelf mounts, wall mounts and 3rd party VESA mounts, the touchscreens can be integrated with ease.
The Elo Advantage
Customization
Elo offers customized solutions with everything from slight modifications to ground up designs. If you need something customized.
Global Reach
Elo products are distributed and available across the globe. Every 21 seconds, an Elo touchscreen is installed somewhere in the world.
Long Life Cycle
We do everything in our power to minimize design changes and we've kept some monitors available to order for over seven years
- Experience vivid colors and sharp contrast with full hd lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 300 Nit brightness for effortless touch navigation
- The 1,000:1 contrast ratio delivers deep blacks and bright whites for cinematic touchscreen visuals
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 28 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 23.15 lb |
| Height with Stand | 17.75" |
| Depth with Stand | 9.17" |
| Width with Stand | 25.50" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Shelf Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |











