Modular design. Endless versatility.
Available in sizes ranging from 15 to 24 inches, including with and without stand options, you can easily configure the I-Series to fit the needs of your business - from signage and point-of-sale to self-service, automation controls and more.
Universal VESA Mount
Conveniently mount the I-Series with the built-in VESA mount.
Expand with Edge Connect
Seamlessly attach a varietyof peripherals to the edge of the touchscreen.
Reliable, security and performance.
Built with the reliability-tested performance and security of Intel 12th Generation processors, integrated Trusted Platform Modules, Intel vPro™ and the Windows 10 operating system, the I-Series 3 delivers the dependability businesses need.
Expand possibilities with AI processing.
Experience unparalleled AI processing power with the I-Series 3, featuring optional Hailo Neural Processing Engine capable of executing 50 TOPS (trillion operations per second). Available with i7 processor models.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- The 213 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 213 Nit |
| Response Time | 16 ms |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Active Display Area (H x V) | 20.70" x 11.60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Average Power Consumption | 56 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 95°F (35°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |

















