DICOM Medical Grade Touchscreen Monitors
The 03-Series Medical Grade Touchscreen Monitors merge best-in-class touchscreen technology with DICOM Part 14 functionality to help enhance clinical review for healthcare providers while increasing patient engagement. With a compact form factor and sleek design, the touchscreen monitors are well-suited for EMR documentation, image viewing, clinical collaboration, deployment within the laboratory and pharmacy and for integration into medical devices.
IP-54 Rating
Sealed against dirt, dust and liquids, delivering a reliable, easy-to-sanitize solution.
IEC 60601
IEC 60601 compliant power supply included.
DICOM 14
Ensures accurate and uniform image reproduction for reliable review.
Integrated Touch
TouchPro® PCAP offers a 10-touch tablet-like experience with capability for use with wet or dry gloves.
Built-to-Last
Backed by Elo's 3-year standard warranty with optional EloCare service offerings.
Easy to Clean
Increase safety for healthcare providers and patients with the easy-to-clean touchscreen displays.
DICOM 14 -Designed for Consistent Image Review
Get the image accuracy you need during clinical review with the 03-Series medical grade touch screen monitors. To help ensure healthcare providers and patients can view clear, accurate and consistent medical images, the displays are pre-calibrated from the factory per AAPM secondary display guidelines in compliance with the DICOM 14 GSDF curve.
Enhancing Clinical Workflow with Touch
From analyzing X-rays and scans to reviewing vitals, lab results and medical history, adding touchscreens into the clinical workflow creates efficiencies while improving the patient and provider experience.
Purpose-built for Healthcare
The 03-Series medical grade touch screen monitors offer flexibility for installation in a variety of healthcare environments to support increased communication among patients and healthcare providers.
Medical Device Ready
With a full line of touch technologies and display solutions, Elo can help develop and customize products for almost any medical device including ventilator monitors, anesthesia monitors, patient monitors and medication dispensers. From operating rooms to patient rooms, laboratories and anywhere healthcare is provided, Elo products are well-suited for medical applications where consistent and long-lasting quality and touch performance are critical.
Configurability Made Easy
Flexible Mounting
Every monitor is designed with VESA hole patterns to simplify mounting onto a variety of stands, arms, walls or medical carts.
Privacy Matters
Optional privacy filters offer an additional safeguard when reviewing private health information or sensitive administrative data.
Ergonomic
Optional handles can be added to easily move or rotate the display to a comfortable orientation.
Unified Style Across Sizes
This product is not an FDA-approved "medical device" or otherwise approved by the FDA and is not ISO-13485 compliant. Depending on the intended use, additional certifications may be required.
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 19" |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 16.36 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.90 lb |
| Height with Stand | 15.66" |
| Depth with Stand | 7.61" |
| Width with Stand | 16.91" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |













