The 1717L touchmonitor is built to withstand the rigors of continuous public use with a rugged "built for touch" design. Its stylish, thin and modern look is coupled with a retail- focused feature set and is an attractive solution for commercial touchmonitor needs. It is well suited for high use public venues where point-of-sale, point-of-information, point-of-service, loyalty systems, and shelf-level and countertop interactive digital signage are found.
The 1717L is offered with AccuTouch five-wire resistive, IntelliTouch surface acoustic wave, or iTouch zero-bezel surface acoustic wave technology. AccuTouch is widely used in retail and hospitality environments based on its proven ability to survive splashing liquids, food and grease. IntelliTouch-and iTouch pure glass surface acoustic wave technology delivers the ultimate in optical quality for dry retail and hospitality applications.
The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR) is programmable to either HID or Keyboard Emulation. It is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
The 1717L touchmonitor is environmentally friendly, lightweight and uses less power with state-of-the- art LED backlights in the display panels.
- Experience vivid colors and sharp contrast with sxga lcd touchscreen monitor for immersive viewing
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- 5-wire Resistive touch technology uses glass and film layers with metallic coating for accurate and durable touch detection
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- Captivating visuals with about 250 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- The 800:1 contrast ratio provides striking clarity for vibrant visuals in creative and interactive workflows
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 7.80 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 1.80 W |
| Off-Mode Power Consumption | 1.40 W |
| Operating Power Consumption | 20 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.90 lb |
| Height with Stand | 15.43" |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Width with Stand | 14.21" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









