The 1715L touchmonitor is designed, developed and built to provide the most cost effective touch solutions for system integrators and VARs. It packs Elo quality and reliability into an integrated, affordable touchmonitor.
- The SXGA lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- 5-wire Resistive touch technology uses glass and film layers with metallic coating for accurate and durable touch detection
- Captivating visuals with about 280 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- The 800:1 contrast ratio provides striking clarity for vibrant visuals in creative and interactive workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 17" |
| Viewable Screen Size | 17" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 5:4 |
| Brightness | 280 Nit |
| Response Time | 25 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.