Elo's 1564L 15-inch HD open-frame delivers a brilliant, industrial-grade touchscreen monitor designed for easy integration into enclosures. With sleek, narrow borders and a modern form factor, the 1564L is well-suited for industrial controls, HMI, warehouse automation, gaming and more.
Brilliant, optically-bonded TouchPro® PCAP display.
The 15-inch 1564L optically-bonded display offers an enhanced, 10-touch tablet-like experience with the durability, touch performance and premium optics required for industrial and commercial applications.
Enable power, video and touch with a single USB-C cable. | Durable, energy efficient touchscreen.
- UL62368 & IK08 compliance
- Chemically-strengthened glass
- Ready for24/7 use
- Wide operaing voltage range (12V-24V)
- Energy Star 8.0 certified
Navigate the OSD directly on the touchscreen.
We have made it easier to manage your On-Screen Display (OSD) controls - Now you can use the touchscreen or the controls you are used to on the rear side of the monitor.
Touch thru glass enabled with PCAP.
For installations that require specific IP ratings or protection from vandalism and harsh environments, Elo's TouchPro PCAP displays offer touch thru capability. With touch thru technology, the display can be mounted behind a front layer of glass up to 6 mm or plastic up to 3 mm to create a fully enclosed kiosk.
Designed for easy integration.
Elo's 15-inch touchscreen monitor can be mounted in landscape, portrait and upward facing orientations, providing optimal flexibility for integrating in any counter, kiosk or cabinet design. Whether viewing up close or from a distance, our optically bonded display offers what you need while maintaining optimal clarity for the viewing experience.
Computing power that scales with a single cable.
With the Elo Backpack you get a powerful, commercial-grade Android compute engine that can easily connect to the display with a single USB-C. Boasting a small footprint in both size and weight, the Elo Backpack can secure inside any kiosk with the built-in VESA mount. Scaling Elo's commercial Android platform across sizes and form factors has never been easier.
- Open-frame LED touchscreen monitor combines robust design with smooth touch control for demanding commercial environments
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- View content easily in bright environments with 450 Nit brightness for uninterrupted touch control
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| On Screen Display (OSD) Contr | Color Temperature |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | TouchPro Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 25 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Active Display Area (H x V) | 13.50" x 7.60" |
| Response Time Details | 25 ms Typical |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Current | 3 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Flush Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Energy Star | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX1 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK08 |





















