Razor thin design. Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 15-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the- art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for touch experiences. The perfect pairing for your POS terminal.
Whether you want to pair the 1504LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale.
Get peace of mind with EloCare.
From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- The 350 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Size Class | 15" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 20 ms |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Active Display Area (H x V) | 13.55" x 7.62" |
| Response Time Details | 20 ms Typical |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |











