1304LS 13" Touchscreen Monitor | Razor thin design. | Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 13-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the- art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
The perfect pairing for | your POS terminal.
Whether you want to pair the 1304LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced full hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- The Full HD screen size with Full HD resolution (19201080) delivers sharp, detailed visuals without quality loss or downscaling
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- LED backlight technology reduces power use and hazardous materials for eco-friendly performance
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 270 Nit brightness for effortless touch navigation
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 13" |
| Viewable Screen Size | 13.3" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 82 kHz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 270 Nit |
| Response Time | 27 ms |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Contrast Ratio | 600:1 |
| Active Display Area (H x V) | 11.50" x 6.50" |
| Response Time Details | 30 ms Typical |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Bracket-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |











