10-inch weather� proof touchscreen that covers you from day to night.
Built to perform outdoors, Elo's 1099 weatherproof
monitor offers IP66 and NEMA 4X when integrated
into an enclosure as well as IK09 impact protection.
With extended operating temperatures from -20 to
60 degrees Celsius, the integrated outdoor digital
signage display can withstand harsh physical and
thermal requirements.
Sunlight readable monitor.
To provide unmitigated performance from day to night, the
ambient light sensor automatically adjusts the display's
brightness to optimize power consumption, extend the life
of the display and enhance the viewing experience.
Outdoor kiosk | solutions.
Elo's 1099L outdoor monitor enables
you to create reliable outdoor kiosks that
will capture audiences and differentiate
your sunlight readable outdoor display.
- Charging Stations
- Payment & Ticketing
- Vending Machine
- Human Machine Interface
- Order Pickup Lockers
Flexibility for your install.
Elo's waterproof touchscreen monitor can be mountedin landscape, portrait and upward facing orientations,providing optimal flexibility for integrating in anycounter, kiosk or cabinet design. Whether end users areviewing up close or from a distance, with or withoutpolarized sunglasses, our optically bonded outdoordigital signage display offers what you need whilemaintaining optimal clarity for the viewing experience.
- Digital Signage Kiosk offers a dependable video signage solution with maximum productivity
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 1280 x 800 display resolution for a stunning display with maximum productivity
- LED backlight technology provides for industry-leading low power consumption and less hazardous materials
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 10.10" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1280 x 800 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 1000 Nit |
| Response Time | 25 ms |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 200 x 100 |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK09 |













