Razor thin design. | Brilliant touchscreen.
Built to be one of the thinnest commercial-grade 10-inch touchscreen monitors, the 04LS-Series delivers a stunning design with thin borders, enhanced durability and state-of-the-art optical bonding - all with brilliant display clarity.
Secure your cables into place.
With a port cover that can be locked into place, cables are less prone to becoming disconnected, minimizing disruptions to the device.
A clean slate for touch experiences.
The perfect pairing for your POS terminal.
Whether you want to pair the 1004LS with a PC, a mobile device or an AiO with integrated payment, the 04LS slate monitors offers the perfect compact touch display with the sleekness you desire at the point of sale.
Get peace of mind with EloCare.SM
From advance unit replacement to extended warranties, EloCare delivers service and support from the people who know your Elo products best.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced hd, led touchscreen monitor LED touchscreen
- HD touchscreen delivers HD resolution up to 1280 x 800 pixels for crisp visuals and smooth performance in everyday tasks
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- Captivating visuals with about 400 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| On Screen Display (OSD) Contr | Sharpness |
| Screen Size Class | 10" |
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 60 kHz |
| Vertical Frequency | 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Screen Mode | HD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 30 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Active Display Area (H x V) | 8.50" x 5.30" |
| Response Time Details | 30 ms Typical |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Pole Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Tabletop |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |















