The 1004L touch monitor delivers a stunning design, enhanced durability, increased touch accuracy and brilliant display clarity. With state-of-the-art optical bonding and IP54-sealed design, the 10" touch monitor offers a feature-rich platform and the versatility to extend across a diverse range of applications from point-of-sale, self-service and kitchen display systems to warehouse automation, access control and HMI.
Create the perfect payment stack with the 10" touchscreen.
Easily pair the 10-inch touchscreen monitor with one of Elo's integrated payment devices - from Elo Pay mobile computers to the Elo Pay 7" , the 1004L offers the perfect compact touch display with the connectivity you need at the point of sale.
State of the art optical viewing.
Designed with high quality optical bonding, anti- glare coverglass and low-blue light settings - the 1004L 10-inch touch�screen monitor brings the best-in-class solution for viewing comfort and clarity.
Connect accessories to the edge.
Elo Edge Connect™ offers an expansive lineup of accessories that seamlessly attach to the edge of the display including - EMVs, barcode scanners, status lights, cameras, RFID, MSR, fingerprint scanner and more.
Navigate the OSD directly on the touchscreen.
The on-screen display (OSD) controls are now directly on the touchscreen - making navigation easier while still offering OSD lock security.
Expand the possibilities with touch through.
Elo's TouchPro PCAP monitors feature touch through capability, supporting use with gloves and additional layers of films and filters to meet specific industry requirements.
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced wxga, led touchscreen monitor LED touchscreen
- WXGA touchscreen offers WXGA resolution up to 1280 x 800 pixels for crisp visuals and a widescreen format ideal for media and apps
- Projective Capacitive technology allows touch with bare fingers or thin gloves for flexibility in medical and industrial use
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- Enjoy crisp visuals and vibrant hues with 360 Nit brightness for effortless touch navigation
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- HDMI connectivity supports HD devices like gaming consoles, laptops, and cameras for an ultimate high-definition experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 10" |
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Vertical Frequency | 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Screen Mode | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Brightness | 360 Nit |
| Response Time | 30 ms |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Active Display Area (H x V) | 8.50" x 5.30" |
| Response Time Details | 30 ms Typical |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Rear Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |





















