The 1915L touchmonitor is designed, developed and built to provide the most cost-effective touch solutions for system integrators and VARs. It packs Elo's quality and reliability into an integrated, affordable touchmonitor.
- The SXGA lcd touchscreen monitor is perfect for retail, hospitality, and point-of-sale applications
- SXGA touchscreen offers SXGA resolution up to 1280 x 1024 pixels for sharp, detailed visuals ideal for office and industrial use
- SAW (Surface Acoustic Wave) touchscreen technology delivers exceptional clarity, light transmission, and durability using scratch-resistant glass
- The 248 Nit brightness ensures clear, consistent visuals for smooth and accurate touch response
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elo Touch Solutions |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 19" |
| Viewable Screen Size | 19" |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Surface Acoustic Wave |
| Maximum Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Mode | SXGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Brightness | 248 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Contrast Ratio | 550:1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









