The VMAX119XWS2 electric projection screen has the durable all-metal casing for wall & ceiling installation. Easy control by either low voltage 3-way wall box, radio frequency (RF) remote or infrared (IR) remote. Internal 12 volt trigger enables drop/rise cycle to synchronize with the projector's power cycle.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Includes Infrared (IR) and Radio Frequency (RF) remotes, detachable 3-way wall switch, built in 5-12V trigger input, and Cat5 cable.
- Features a durable metal casing with synchronous motor that boasts quietness and low power consumption. Perfect for wall or ceiling installation.
- Screen Material: MaxWhite FG, 1.1 Gain. Fiberglass-backed, 180 degree wide viewing angle, fully black backed front projection screen with textured surface. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. GreenGuard and GreenGuard GOLD Certified. Mildew resist
- 119-inch Diagonal, 1:1 Aspect Ratio. View Size: 84.1" H x 84.1" W. Overall Size: 93.0" H x 97.3" W x 3.1" D. White Case.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 84.1" |
| Screen Height | 84.1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











