It includes Radio Frequency (RF) remote to operate from up to 100 feet away without the necessity of line of sight. Built-in 5-12 volt trigger input enables Drop/Rise operation to synchronize with the projector's power cycle.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Includes Infrared (IR) and Radio Frequency (RF) remotes, detachable 3-way wall switch, built in 5-12V trigger input, and Cat5 cable.
- Features a durable metal casing with synchronous motor that boasts quietness and low power consumption. Perfect for wall or ceiling installation.
- Screen Material: MaxWhite FG, 1.1 Gain. Fiberglass-backed, 180 degree wide viewing angle, fully black backed front projection screen with textured surface. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. GreenGuard and GreenGuard GOLD Certified. Mildew resist
- 110-inch Diagonal, 16:9 Aspect Ratio. View Size: 54.0" H x 96.0" W. Overall Size: 67.8" H x 109.2" W x 3.1" D. Black Case.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 54" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













