Elite Screens' VMAX Tab-Tension 3 is an electric/motorized projection screen with CineWhite® ISF matte white flexible material. It has a tab-tension design to pull and stretch the surface on all sides to achieve a flat and taut projection surface suitable for ultra, short, and standard throw projectors. The material CineWhite® ISF is ISF Certified for achieving accurate color reproduction in a dark room environment.
Its elegant white arc-shaped housing allows it to be flush mounted on a wall and includes a pair of brackets for flush ceiling installation. Full control kit included to operate the screen right out of the box for a true plug and play solution.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 56.4" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 100.2" screen width for convenient viewing with better dependability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- 115" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- CineWhite ISF screen fabric for better reliance and usability
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 115" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 70° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Flush Mount |
| Screen Width | 100.2" |
| Screen Height | 56.4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |



















