The VMAX 3 Series is an enhanced electric motorized projector screen for commercial and home theater applications. With standard features such as IR & RF remotes, 12v Trigger and a wall box controller. The VMAX 3 series utilizes Elite Screens' GREENGUARD® Certified MaxWhite® Fiberglass front projection matte white material which is ideal for large group presentations in a controlled light room environment.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 73.5" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 130.7" screen width for better reliance and maximum usability
- 150" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- The MaxWhite Fiberglass material gives the flattest possible viewing surface that provides a wide viewing uniform display
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 150" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 130.7" |
| Screen Height | 73.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite Fiberglass |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













