The VMAX 3 Series is an enhanced electric motorized projector screen for commercial and home theater applications. With standard features such as IR & RF remotes, 12v Trigger and a wall box controller. The VMAX 3 series utilizes Elite Screens' GREENGUARD® Certified MaxWhite® Fiberglass front projection matte white material which is ideal for large group presentations in a controlled light room environment.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 66.2" screen height for optimum, convenient viewing
- 117.7" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 135" that is suitable for large group presentations
- MaxWhite FG surface offers immaculate diffusion uniformity while enabling crystal clear definition and image color reproduction
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 135" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 117.7" |
| Screen Height | 66.2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite FG |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











