Elite Screens Spectrum Series is a versatile electric motorized screen that fits perfectly in either residential or commercial wall/ceiling applications. Its MaxWhite® 2 1.1 gain projection material displays a bright picture regardless of viewing angle. The material is ISF Certified for accurate color reproduction, color contrast, and black-white dynamic range. Infrared & *Radio Frequency remote controls are included along with a wall box controller and 12-volt trigger capability.
- MaxWhite® 2 matte white front projection material with 1.1 gain
- Wide viewing angle allows viewers to see a clear, bright, and uniform picture from any angle
- Black backing preserves image brightness for a sharper picture and eliminates light penetration from behind to prevent picture degradation
- 4-side masking borders enhance picture contrast and absorb projector overshoot
- Compatible with Full HD, Ultra HD (4K/8K) and Active 3D projectors
- ISF Certified for accurate color reproduction - An Industry standard for high-fidelity video display systems
- Available in the following diagonal sizes:
- 84" , 100" , 120" and 180" in 4:3 format
- 84" , 100" , 110" , 125" , 150" and 180" in 16:9 format
- 90" , 106" , 128" and 142" in 16:10 format
- Durable steel case includes endcaps for wall or ceiling mount options
- Plug & Play design with built-in low voltage control system, no hardwire installation required
- Includes handheld (IR) Infrared and (RF) Radio Frequency
- (RC1 Version Only)
- remote controls, and a wall box controlle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 180" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























