The Saker Tab-Tension AcousticPro UHD is an acoustically transparent Ultra High Definition electric/motorized tab-tensioned projection screen. The AcousticPro UHD material is designed to complement in-wall speakers while allowing sound to pass through the material with minimal attenuation. Its tight weave material allows a superior AT performance without sacrificing picture quality. Standard features include a wireless 5-12 volt trigger, IR/RF remote control package, and a detachable manual keypad switch.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Includes infrared (IR) & radio frequency (RF) remotes, 3-way wall switch, wireless 5-12 volt trigger, built-in RJ45 port, and wall/ceiling installation brackets that permit the case to slide for in-line installation on wood studs.
- Durable Black casing designed for wall or ceiling installations. Synchronous motor provides a silent operation
- Screen Material: AcousticPro UHD, 1.0 Gain. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. Acoustic transparent front projection screen with a 180? wide viewing angle. The dense synthetic weave is moire-free and has a mean attenuation of -2.36db. Compatible
- 135-inch Diagonal, 16:9 Aspect Ratio. View Size: 66.2" H x 117.7" W. Overall Size: 85.5" H x " W x 4.0" D. Extra 12-inch Drop. Black Aluminum Case.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 135" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 117.7" |
| Screen Height | 66.2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | AcousticPro UHD |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















