The Saker Series is an electric projection screen that embodies all the virtues of quality, durability, and aesthetic value. It utilizes our MaxWhite ® Fiberglass (FG) material which has a wide viewing angle to allow the audience to see the image from anywhere in the room. Standard features include Infrared and Radio Frequency remote controls, a wall box controller, and 12-volt capability to synchronize the screen's operation with the projector's power cycle.
The enameled aluminum casing has a stylish arcuate profile that is best suited to the aesthetics of interior design. To make installation easy, the Saker comes fully assembled with sliding wall mounts to ensure that it will be properly centered in every installation.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 73.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 130.7" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- 150" display is ideal for a large gathering of people
- MaxWhite FG surface offers immaculate diffusion uniformity while enabling crystal clear definition and image color reproduction
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Flush Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 150" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Flush Mount |
| Screen Width | 130.7" |
| Screen Height | 73.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite FG |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |