The Pro Frame Plus series is our newest fixed frame projection screen line designed for applications requiring large presentations. Comes in our theater-grade CineWhite® front projection material which accommodates a wide viewing angle with wide diffusion uniformity. Split-frame design makes installation easy and less consuming.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 146.9" screen height for maximum productivity and better reliance
- 261" screen width for convenient viewing with better dependability
- 300" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- CineWhite screen provides improved flatness and well suited for high contrast projectors
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 300" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 261" |
| Screen Height | 146.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.