Elite ProAV presents the Manual Tab-Tension Series, as its premium grade non-electric large venue projector screen. The design features a manually operated bead chain clutch mechanism with a swift rolling sprocket that allows the material to stop at any point of its drop/rise operation. The tab-tension system allows the projection surface to be flat and taut so that ultra/short throw projectors may be used with this screen as well.
The housing is of a sturdy white enameled aluminum construction. It is moisture resistant and available in a white finish. It includes flush sliding wall brackets that align with wall studs while allowing the installation to be perfectly centered.
- 2-Year / 3-Year ENR-G, Manufactures Warranty by Elite Screens' an ISO9001 manufacturer since 2004 and Lifetime Tech Support by Email, Web Chat or Toll Free Phone Call by Elite's Professional Service Team.
- Works with Standard, Ultra/Short-throw 1080P /4K / 8K Projectors.
- Screen Material: CineWhite, 1.1 Gain. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. Features 160 degree viewing angle with fully black backed front projection screen material. Mildew resistant, and easy to clean with soap and water. Compatible with Standard
- 100-INCH Diagonal, 16:9 Aspect Ratio. View size: 49.0" H. x 87.2" W. Overall size: 62.3" H. x 104.8" W
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 87.2" |
| Screen Height | 49" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |











