- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 59.3" screen height for optimum, convenient viewing
- 105.5" screen width for better reliance and maximum usability
- 121" display is ideal for a large gathering of people
- StarBright CLR screen fabric for maximum productivity with added dependability
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Floor Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 121" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 0.6 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Tabletop |
| Screen Width | 105.5" |
| Screen Height | 59.3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | StarBright CLR |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.