The Insta-RP 2 Series is an adhesive Rear Projection Film that is self-adhesive for installations on storefronts or any applications requiring a rear projection system display.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 4:3 aspect ratio
- 60" screen height for optimum, convenient viewing
- 80" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- This 100" diagonal screen is ideal for everyday use
- Wraith Veil 2 material offers a high gain rating that works admirably in huge venues
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 2.2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Wraith Veil 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



