Evanesce Tab-Tension Series In-Ceiling projection screen is the perfect solution for concealed in-ceiling installation that demands the best picture quality in a tab-tensioned screen.
- 2-Year Manufactures Warranty and Lifetime Product Support by Elite Screens; a ISO9001 manufacturer since 2004.
- Includes installation kit, infrared (IR) & radio frequency (RF) remotes, 3-way position wall switch, and standard 5-12 volt trigger.
- Tab-tension cords provide uniform flatness on entire projection surface. The tubular motor operates swiftly, and black masking borders enhance picture contrast.
- Screen Material: CineWhite, 1.1 Gain. 4K Ultra HD and Active 3D Projection Ready. Features 160 degree viewing angle with fully black backed front projection screen material. Mildew resistant, and easy to clean with soap and water. Compatible with Standard
- 100-inch Diagonal, 4:3 Aspect Ratio. View Size: 60.0" H x 80.0" W. Overall Size: 80.0" H x 94.8" W x 5.8" D. Extra 8-inch Drop. White Case.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.