CineTension 3 WraithVeil® Dual is a sturdy, well-made electric motorized projector screen that has front and rear-projection capabilities. Its tab-tensioned material provides uniform flatness for exceptional projected image clarity. TheWraithVeil® Dualmaterial presents a bright, clear image on both sides when projected upon from either angle. This versatile fabric gives optimal results under controlled room lighting while maintaining excellent performance under mild levels of ambient lighting with a high lumens (output) projector. The screen drops and retracts by means of a powerful tubular motor. Its sliding installation brackets ensure a perfectly centered installation. In addition to the installation kit, Infrared & Radio Frequency remote controls are included along with a wall box controller and 12-volt trigger capability.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 58.8" screen height for maximum productivity and better reliance
- 104.6" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format offers sharper picture details with enhanced clarity
- The 120" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- WraithVeil Dual screen fabric for maximum efficiency and convenience
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Dual Screen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 150° |
| Screen Gain | 0.8 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 104.6" |
| Screen Height | 58.8" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | WraithVeil Dual |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |











