The CineTension 3 is a robust and well-constructed electric motorized projector screen with essential features for various applications. The tab-tensioned material provides uniform flatness and has a wide viewing angle. The 1.1 gain CineWhite® material is also 4K Ultra HD and active 3D ready. It drops and retracts by means of a powerful tubular motor and its sliding wall/ceiling mounting brackets ensure a perfectly centered installation. Infrared & Radio Frequency remote controls are included along with a wall box controller and 12-volt trigger capability.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 66.2" screen height for maximum productivity and better reliance
- 117.7" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 135" that is suitable for large group presentations
- CineWhite screen provides improved flatness and well suited for high contrast projectors
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 135" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 117.7" |
| Screen Height | 66.2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |





















