- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 47.8" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 84.5" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 97" screen size will fit easily in most rooms
- CLR 2 screen fabric for better reliance and usability
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 97" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 84.5" |
| Screen Height | 47.8" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | CLR 2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.