Elite ProAV's Tension Pro Series is a large-venue motorized retractable projector screen. It features superior flatness using a tab-tensioned system design and is available in sizes from 200" - 300" in a 16:9 (HDTV) aspect ratio. Standard accessories include Infrared and Radio Frequency remote controls, a wall box controller, and 12-volt capability to synchronize the screen's operation with the projector's power cycle. The Tension Pro is ideal for projection presentations in auditoriums, gymnasiums, or any other large venue indoor environments.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 115.2" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 204.8" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format offers sharper picture details with enhanced clarity
- 235" large diagonal image size that provides an optimal viewing experience
- CineWhite screen provides improved flatness and well suited for high contrast projectors
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 235" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 204.8" |
| Screen Height | 115.2" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |