Elite ProAV's Tension Pro Series is a large-venue motorized retractable projector screen. It features superior flatness using a tab-tensioned system design and is available in sizes from 200" - 300" in a 16:9 (HDTV) aspect ratio. Standard accessories include Infrared and Radio Frequency remote controls, a wall box controller, and 12-volt capability to synchronize the screen's operation with the projector's power cycle. The Tension Pro is ideal for projection presentations in auditoriums, gymnasiums, or any other large venue indoor environments.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 16:10 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 122.4" screen height for optimum, convenient viewing
- 160.3" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 189" screen size for presenting to a large group
- CineWhite screen provides improved flatness and well suited for high contrast projectors
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 189" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 160.3" |
| Screen Height | 122.4" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | CineWhite |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |