? The Evanesce Plus is an in-ceiling recessed electric projection screen suitable for large rooms. This large-sized yet concealed screens are ideal for medium to large size auditoriums, gymnasiums, banquet/reception rooms, and any other commercial environments.
The Evanesce Plus includes Infrared and Radio Frequency remote controls, a manual wall box controller, and our GREENGUARD® Gold Certified MaxWhite ® FG front projection material.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 73.5" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 130.7" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 150" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- The MaxWhite Fiberglass material gives the flattest possible viewing surface that provides a wide viewing uniform display
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Elite Screens |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 150" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 180° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Recessed/In-Ceiling Mount |
| Screen Width | 130.7" |
| Screen Height | 73.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | MaxWhite Fiberglass |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.