The Sx300E, with 300-watt continuous power handling (1200-watt peak) is the world's best lightweight, high-power speaker system. Known as the standard around the world, SX300E can be found in virtually every situation.
- Rubber feet and mating sockets for stacking
- Dual Neutrik Speakon(R) high-current connectors
- Trapezoidal black or white polypropylene enclosure
- Ring-Mode Decoupling (RMD) for increased intelligibility
- Power handling: 300 W continuous, 1200 W peak
- 1.25-inch DH3/2010A titanium HF compression driver
- 65� x 65� Constant-directivity Varipath horn
- Designed for use alone or in arrays
- Cast-frame DL12BFH woofer
- Compact, portable sound reinforcement
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Crossover Frequency | 1.50 kHz |
| Super Tweeter Driver Material | Titanium |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 300 W |
| Sound Pressure Level | 131 dB |
| Full Range Driver Size | 12" |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 99 dB |
| PMPO Output Power | 1200 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.