Clear, powerful and musical, the Live X series was born to command the stage for professional music performance. Available in both powered and passive versions, Live X loudspeakers offer top-quality components in remarkably affordable confgurations that put the EV-quality experience within reach for artists, engineers and live-sound businesses. Designed for a wide range of portable sound applications, Live X loudspeakers are housed in hardy stackable enclosures of solid wood, making them lighter than comparable-quality composite or plastic boxes and therefore easier to load, transport and set up. With high output, extended frequency range and high sensitivity, Live X loudspeakers are clean, fat and hot, making music of all kinds sound its best. The Live X series is serious gear for serious sound.
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 35 Hz-200 Hz
- Experience body-shaking levels without any room-vibrating reverb or excessive heat output with 400 W RMS power
- 18" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- Delivers reliable sound with 200 Hz maximum frequency response
- 96 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Pole Mount form factor for your convenience and simplicity of usage
- 26" height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 20" width for efficient antenna power radiation to ensure optimal operation and usage
- 22.60" depth to allow maximum Woofer sound output efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 200 Hz |
| Minimum Frequency Response | 35 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 400 W |
| Sound Pressure Level | 134 dB |
| Sensitivity | 96 dB |
| PMPO Output Power | 1600 W |
| Woofer Driver Size | 18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |













