- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- The 2-way speakers give smooth and precise production of sound to deliver an ultimate audio experience
- 10 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 50 Hz-20 kHz
- 6.50" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1.38" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- 87 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Ceiling Mountable form factor for added reliability and dependability
- 10.2" height for productive long-distance communication with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Impedance | 10 Ohm |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 87 dB |
| Tweeter Driver Size | 1.38" |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 11" |
| Woofer Diameter | 6.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





