- 16 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 150 Hz-20 kHz
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- 84 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Pendant Mount form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- 7.9" height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 4.4" diameter for reliable frequency and sound output
- 1.61 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sensitivity | 84 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pendant Mount |
| Diameter | 4.4" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

