The EVID Compact Sound speaker series continues the EVID family's focus on form and function, with stylish, architecture-friendly design, a best-in-class performance-to-size ratio, and user-friendly installation and operation. The system is designed to provide exceptional background/foreground audio performance in retail spaces, restaurants, and similar environments - all while being heard but hardly seen.
- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- 16 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 180 Hz-180 kHz
- 8" subwoofer driver size for a comfortable and pleasant sound frequency output
- Delivers reliable sound with 180 kHz maximum frequency response
- 84 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Ceiling Mountable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- 4.7" height for productive long-distance communication with maximum usability
- 5.3" diameter for reliable frequency and sound output
- 1.81 lb Weight (Approximate) for placement, carrying, and fixing considerations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 180 kHz |
| Minimum Frequency Response | 180 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sensitivity | 84 dB |
| Subwoofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 5.3" |
| Woofer Diameter | 8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





