- Listen to your favorite music and enjoy great sound with optimal audio output and maximum playback efficiency
- The 2-way Indoor/Outdoor speakers with the 800 W power handling work terrifically
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 48 Hz-20 kHz
- Experience body-shaking levels without any room-vibrating reverb or excessive heat output with 200 W RMS power
- 8" woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1" tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 20 kHz maximum frequency response
- 92 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Surface Mount form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | The Bosch Group |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor/Outdoor |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 48 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 200 W |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 92 dB |
| PMPO Output Power | 800 W |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Woofer Diameter | 8" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | The Bosch Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

