The next generation 802.11ac wireless standard is set to revolutionize Wi-Fi. Super-speed 802.11ac dual-band routers are already available but wireless devices are still stuck with 802.11n technology. Upgrade your wireless device to dual-band 802.11ac with the fastest possible USB 2.0 connectivity for blistering Wi-Fi speeds on the interference free 5Ghz frequency band.
Next Generation Wi-Fi Standard
The Edimax EW-7811UTC is the next generation of Wi-Fi adapter, compatible with the draft 802.11ac standard and delivering speeds of up to 433Mbps at 5GHz - almost three times as fast as 802.11n. Upgrade PCs and notebooks to super high speed 802.11ac Wi-Fi and enjoy streaming video and data.
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum internet usage productivity
- This wi-fi adapter uses the IEEE 802.11ac technology with speed up to 433 Mbit/s for an optimal wireless signal
- With this USB 2.0 adapter, which supports data transfer speeds up to 480Mbps, have full wireless performance without any compromise
- Add wireless connectivity to a computer without the hassle of internal installation with this external adapter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Edimax Technology |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Minimum Frequency | 5.15 GHz |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5.83 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 433 Mbit/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Edimax Technology |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | AC600 Wireless Dual-Band Mini USB Adapter |







