- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 2 x 32GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- CL40 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Edge Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| CAS Latency | CL40 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Edge Memory |
EDGE 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit - 64 GB (2 x 32GB) - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

