- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- SODIMM 4 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR4-2400/PC4-19200 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL17 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Edge Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SoDIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Edge Memory |
EDGE 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - 4 GB (1 x 4GB) - DDR4-2400/PC4-19200 DDR4 SDRAM - 2400 MHz - CL17 - 1.20 V - Non-ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













