EDGE Memory is a leading supplier of memory upgrades, solid state drives, portable computing products, and storage devices. EDGE was originally founded in 1986 and is now backed by the largest manufacturer of domestically produced memory modules and solid state drives.
EDGE products are produced in our state-of-the-art ISO-9001:2008 facility. Our U.S. based engineering and manufacturing facilities provide us with the unique ability to customize projects and provide quick product delivery to all areas of the U.S. All EDGE products come backed by a superior product warranty and quality guarantee.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 288-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Edge Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Edge Memory |







