It is an Ecostruxure Micro Data Center with a 42U SX rack, providing 5kVA of power at 208V and 60 Hz. It comes pre-assembled with a shock-packaged rack, two UPS units, two switched rack PDUs, a NetBotz 250 with rack access handles, a temperature or humidity probe, blanking panels, and a brush strip. It weighs 281.23kgs and the static permissible load is 3000lbs.
- Includes two switched rack PDUs, allowing for effective power distribution
- The unit is equipped with NetBotz 250 for enhanced security
- It includes two 5kVA UPS units, providing reliable power backup
- It comes pre-assembled, which simplifies deployment and reduces installation time
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Depth | 36.02" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Mercury Free | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





