Features | 17 Removable Power Cables with 15 Different Plugs Support Universal Input
This universal input PDU (UPDU) G4 is designed to meet your most diverse rack-power needs. Equipped with 42 outlets, the EVBAGU23X-E accommodates power needs ranging from 5kVA single-phase to 23kVA three-phase. Pair the UPDU with any one of 17 removable power cables with 15 different plug options (all sold separately). This UPDU alleviates the cost and complexity of mixing and matching different PDUs for different installations. It also ensures you won't outgrow your PDU as your power needs evolve.
42 Outlets Give You Plenty of Power Options
The EVBAGU23X-E features 24 C13 outlets, which accept C14 connectors, and 18 high-retention C39 combo outlets, which accept both C14 and C20 connectors, adding flexibility to deployments and reducing the quantity of PDUs you will need to purchase and install.
Convenient Box-to-Rack Installation
This UPDU G4 features toolless mounting buttons that allow front- or side-facing rack installation, depending on your rack's layout and your power needs. Choose from a collection of 17 interchangeable AC input cables and 15 plug options (all power cables sold separately) that support a wide variety of voltages and capacities. Low-profile circuit breakers are flush with the lightweight aluminum chassis, and its narrow two-inch width saves space within the rack for revenue-generating equipment.
- Universal power input accommodates 5kVA single-phase to 23kVA 3-phase power
- Provides branch circuit protection for all connected equipment in your rack
- 42 outlets include 24 C13 and 18 flexible C39, which accepts C14 and C20 plugs
- Toolless mounting buttons allow 0U vertical installation in your 42U or higher rack
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 23 kW |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase/Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x IEC 60320 C39 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C39 |
| Plug/Connector Type | Universal Input |
| Input Voltage Range | 173 V AC - 415 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Input Current | 63 A |
| Load Capacity (Watt) | 23 kW |
| Load Capacity (VA) | 23 kW |
| Power Rating (VA) | 23 kVA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Vertical |
| Mount Type | Button Mount |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | -13°F (-25°C) |



























